5fd91a2b306d8
Prylnyhet: Black Diamond Jetforce Pro
En av Åka Skidors favoriter från prylmässan ISPO 2019 är Black Diamonds nya batteridrivna lavinryggsäck Jetforce Pro.
Till nästa vinter kommer Black Diamond att ha tre typer av lavinryggsäckar med olika system i varje, något förvirrande eftersom alla kallas olika variationer av Jetforce. Två av dem är batteridrivna, Jetforce Tour 26L har systemet Alpride E1 och Jetforce Pro använder BDs egna batteridrivna variant. Utöver det kommer även Jetforce UL, som står för Ultra Light som har Alpride 2.0 i sig vilket är varianten av lavinryggsäck som aktiveras av två små gasfyllda patroner.
Alla säckar kommer i två storlekar på rygglängd för optimal passform för fler användare.

Jetforce Pro är enligt Black Diamond själva den största nyheten som de pushar mest för. Den är 0,5 kilo lättare än deras tidigare batteridrivna Jetforce-säck och väger nu 2,8 kilo. Den kommer i tre olika volymer, 10, 25 och 35 liter, med möjlighet att byta emellan med ett zipon-sytem som liknar det som ABS länge använt sig av.
Det som gör Jetforce Pro unik är bland annat att du kan välja sida för aktiveringshandtaget, vilket är användbart till exempel för snöskoteråkare, om du är vänsterhänt eller helt enkelt bara vill byta sida. Utöver det så är säcken även utrustad med rörelsesensorer som gör att systemet stänger av sig själv efter att ha varit stilla i tolv timmar för att förhindra att batterier laddar ur av misstag. Du kan även uppdatera programvaran direkt från din telefon via bluetooth och med hjälp av några lysdioder på handtaget kan du alltid se hur mycket batterikapacitet du har kvar innan det är dags för nästa laddning.
Litiumbatteriet påverkas en aning av kyla men enligt Black Diamond ska det inte vara något problem eftersom kapaciteten på batteriet är så pass mycket högre än vad som behövs för att blåsa upp ballongen. En full laddning ska klara av att blåsa upp säcken tre till sex gånger, beroende på temperatur och den lägsta rekommenderade gränsen är satt till minus 30 grader celsius. Om du dragit säcken så är systemet programmerat att efter tre minuter tömma ballongerna på luft och på så sätt förhoppningsvis skapa en luftficka för den begravda i lavinen.
I övrigt så är designen på nya Jetforce Pro väldigt clean, men med en rad gömda funktioner som undanstoppad benrem, hjälmfäste och diagonalt bärsystem för skidor eller snowboard.
Se Petter från Black Diamond visa och berätta mer om ryggsäcken Jetforce Pro i filmen nedan:
Prylfavoriter ISPO 2019: K2 Mindbender 130
Nyheter och trendspaning på ISPO 2019
Prylfavoriter ISPO 2019: Sweet Protection Interstellar
Text: Gabriella Edebo • 2019-03-05
Artiklar • Prylar • Black Diamond • Ispo • Lavinryggsäckar • Video
Du inleder skidsäsongen med nyslipade stålkanter. Punkt slut. Foto: Kevin T McHugh
Checklista: Så förbereder du din skidutrustning för vintersäsongen
Skidsäsongen närmar sig, så har du kontrollerat att din utrustning och prylar fungerar och är fräscht?
Mest lästa
- Bydalen – St Anton i miniatyr
- Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
- Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
- FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari
- Topp 8 skidorter i Österrike – guider & tips för säsongens bästa åk
- Checklista: Så förbereder du din skidutrustning för vintersäsongen
- Zermatt – skidåkningens stiligaste kuliss
- Skistar och Snälltåget i nytt samarbete
Snowbird gör comeback på årets tour. Foto: Freeride World Tour
FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern
Freeride World Tour har släppt kalendern för 2027 års säsong. Sex tävlingsstopp väntar i Europa och Nordamerika när touren firar 20-årsjubileum.
Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg
Den 12 november bjuder Åka Skidor och J.Lindeberg in till en kväll i skidåkningens tecken på Biblioteksgatan 6.
Drömsnö kan snabbt bli allvar. Se till att både kunskap och lavin- utrustning är redo innan säsongen börjar. Åka Skidors lavinexpert går igenom vad du behöver ha koll på inför vintern.
Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern
Vintern står för dörren och entusiasmen är stor, för att inte säga enorm. Det ska tränas lår och bål, det ska köpas nya skidor och brallor. Men glöm inte bort det viktigaste denna säsong: säkerheten. Här går Åka Skidors lavinexpert igenom hur du bör förbereda dig.
Jesper Hayland är skidlärare och alpinfarsa, men hatar inte att lämna den pistade terrängen.
Bydalen – St Anton i miniatyr
I skuggan av Åre och Vemdalen men utan mindervärdeskomplex och stående helt på egna ben. I Bydalsfjällen har man hittat receptet för en framgångsrik skidanläggning utan att tappa charmen eller tumma på kvalitén.