5fd91a424e5c4
Repris: Freeride World Tour Andorra 2019
Efter lite förseningar blev det fjärde stoppet av Freeride World Tour i Andorra till slut av. Se reprisen från tävlingen här och läs mer om uppladdningen inför den kanske mest avgörande tävlingen för säsongen.
Repris
En längre uppdatering om resultaten och läget i totalsammanställningen kommer från vår FWT-korrespondent Caroline Strömberg inom kort.
Svenska åkare hittar du på följande tidpunkt i sändningen:
Kristofer Turdell – 1:35:20
Carl Regnér – 1:44.00
Hedvig Wessel – 2:23:20
Jackie Paaso – 2:28:15
Resultatlistor




Inför tävlingen
”Okey it’s time to get rowdy ’cause it’s crunch time in Andorra!”
Fjärde deltävlingen i 2019 års upplaga av Freeride World Tour är bekräftad att gå av stapeln imorgon torsdag 7 mars med första start klockan 08:30 centraleuropeisk tid. Touren har rullat vidare till Vallnord Arcalís i Andorra där solen och värmen till en början höll ett gött grepp om bergen.
Tävlingen var först bekräftad till i lördags och åkarnas funderingar under fredagens facecheck bestod till större delen av huruvida snön kommer att vara stenhård, genomrutten eller kanske helt enkelt perfekt superslask. Årets tävlingsface är en bergssida som vi inte tidigare sett användas i tävlingssammanhang, något som uppskattas av många åkare då kreativiteten som skidåkare får användas mer än förmågan att titta på filmer från tidigare år och därmed kunna utgå från något som redan bedömts. Tävlingsfacet kallas Estanys Forcats och kommer att ha två separata starter för att ge alla åkarna så bra förhållanden och möjligheter som möjligt.
Tyvärr ställde vinden till det i lördags och den återfrusna slasken var envis och tinade aldrig upp, trots uppskjuten starttid.
Nu har snön anlänt och arrangörerna har laddat om, bytt tävlingsface till det så kallade Quince Metros (se bild nedan) och är redo att dra igång livesändningen.
Skandinaver på start är förra tävlingens vinnare Hedvig Wessel, Jackie Paaso, Carl Regnér och den regerande världsmästaren Kristofer Turdell. Tyvärr har Reine Barkered meddelat att han lämnat Andorra och inte kommer att starta på grund av famljeskäl. Vi hoppas att allt löser sig på bästa sätt för Reine samt hans nära och kära och att vi ser honom tillbaka på start i toppform i Verbier.
Uppdatering inför tävlingen
Tävlingen i Andorra fick skjutas upp på grund av brist på snö och återfrusen slask. Även om vinden som höll snön från att mjukna i solskenet avtog vid lunchtid i lördags när tävlingen först var planerad att genomföras så fattades beslutet att ställa in och skjuta upp eventet längre fram i väderfönstret. Facet som var planerat för lördagens tävling är helt ute ur spel och det som behövdes för att tävlingen skulle kunna bli av var ett rejält snöfall.
Och nu har snön anlänt till Andorra så FWT har annonserat att tävlingen är bekräftad att äga rum torsdag med start 08:30.
Skulle tävlingen mot förmodan ställas in helt ändras förutsättningarna för vilka som kvalificerar sig till finalen i Verbier och nästa års tour genom att endast de två bästa resultaten från de tre genomförda eventen räknas.

Tävlingen i Andorra är på många sätt avgörande för utfallet av totalen i touren och vilka åkare som avancerar till finalen i Verbier och säkrar en plats till nästa säsong. I herrarnas skidklass har italienaren Markus Eder chans att säkra världsmästartiteln redan innan sista tävlingen i Verbier, men en utmanare till den triumfen är dock den regerande mästaren Kristofer Turdell som just nu ligger på en andraplats i totalen.
För många andra är det dock annat än världsmästartitlar som spökar i huvudet, det är nämligen efter den här tävlingen som det avgörs vem som kvalificerar sig till finalen i Verbier och vem som förlorar sin plats på touren. En faktor som helt klart kommer att påverka åkarna i sina val av linjer och storlek på laddhatten för dagen.
Antal åkare som kvalificerar sig till finalen i Verbier ovh FWT 2020:
Skidor damer: 6
Snowboard damer: 4
Skidor herrar: 12
Snowboard herrar: 6
Hedvig Wessel vann FWT i Fieberbrunn
Möt vår FWT-reporter: Caroline Strömberg
Skidsnack #8: Veckans nyheter i skidvärlden
Text: Caroline Strömberg • 2019-03-06
Artiklar • Freeride World Tour
Lovisa Rosengren vann ifjol. Kan hon göra en back-to-back? Foto: Lucas Lindfors
Nu ska Extrem-NM avgöras – här ser du finalen live
Med rekordmånga deltagare ska nu 2026 års vinnare av Extrem-NM avgöras. Här ser du tävlingen live från Riksgränsen.
Mest lästa
- Nu ska Extrem-NM avgöras – här ser du finalen live
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- 16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
- Nu ska FWT 2026 avgöras – live från Bec Des Rosses
- Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
- Topptur där bergen reser sig ur havet
Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool
16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.
Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool
Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.
Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg
De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.