5fd91a19e4261

Artiklar

Prylnyhet: Dalbello Lupo Air

En av Åka Skidors favoriter inför nästa säsong är Dalbellos nya och lätta pjäxa Lupo Air som väger i sig strax under 1300 gram och bjuder på hela 67 graders gåläge.

Text: Gabriella Edebo • 2019-03-16 • Uppdaterad 2019-03-16

Dalbello Lupo Air

Som namnet antyder så är det en lättare variant av storsäljaren Lupo som Dalbello släpper till nästa vinter.

Prylnyhet: Dalbello Lupo Air

Nya Lupo Air har 130 i flex, 67 graders gåläge, 100 millimeter bred läst och vikt på 1299 gram.
Den klassiska Dalbello-tungan har tagits bort och det har sparats in några gram på innerskon som blivit lättare än tidigare. Ett kabelsystem blev lösningen för att få till en hållbar men lätt låsmekanism och pjäxan är gjort i en ny plast som kallas grilamid air som tack vare mikroskopiska luftbubblor ska vara omkring 18 procent lättare än vanlig plast.

Stian Hagen påstår att Lupo Air är den enda pjäxan han använder numera, vilket ändå måste anses vara ett lovande tecken på att pjäxan presterar bra både uppför och utförs.

Se filmen nedan där Johan från Dalbello berättar mer om pjäxans egenskaper.

Prylfavoriter ISPO 2019: Black Diamond Jetforce Pro


Nyheter och trendspaning på ISPO 2019


Prylfavoriter ISPO 2019: Sweet Protection Interstellar


Text: Gabriella Edebo • 2019-03-16

ArtiklarPrylarDalbelloIspoPjäxor

Den nyutvecklade snowparken i Orsa.

Sverige

Orsa Grönklitt satsar på mer alpin skidåkning

Orsa Grönklitt fortsätter att utveckla sin alpina skidåkning. Inför vintern får norra skidområdet en ny blå pist med skicrossinslag, samtidigt som möjligheterna till skogsåkning förbättras.

Text: Anton Furuland • 2026-09-18 • Uppdaterad 2026-09-17

Några pannor Oak i garaget och lite utfall på det så fixar du formen som Sverre.

Försäsongsträning

6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027

För att orka med ännu en säsong på skidor snackade vi med svensk friåknings kraftpaket, Sverre Liliequist, som kör lika hårt år efter år.

Text: Sverre Liliequist • 2026-09-17 • Uppdaterad 2026-09-17

Södra sidan av Kungsberget.

Sverige

Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner

Kungsberget investerar 15 miljoner kronor inför vintern för att få ner liftköerna. Med en ny släplift och ökad kapacitet ska väntetiderna på anläggningens södra sida kortas.

Text: Anton Furuland • 2026-09-17 • Uppdaterad 2026-09-17

Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet

Sverige

Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs

Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.

Text: Niclas Sjögren • 2026-09-16 • Uppdaterad 2026-09-16

David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.

Österrike

Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla

Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.

Text: George Koch Foto: Martin Söderqvist • 2026-09-15 • Uppdaterad 2026-09-15

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen