Välbehövlig påfyllning i Alperna, men beakta också lavinfaran.

Alperna

Äntligen snöfall i Alperna igen!

Efter en lååång och varm torrperiod i Alperna vankas det äntligen snöfall igen och en vinter som återvänder. Här kan du se vilka som får mest vitt guld.

Text: Anton Furuland • 2022-03-29 • Uppdaterad 2022-03-29

Precis som här hemma i Sverige har det varit en väldigt varm och vårig mars i Alperna – men det blir också ändring på där nu. Ett snöfall av den lite större skalan är på ingång och under kommande sex dagarna blir det omkring en halv meter påfyllning på många håll och kanter.

Här nedan kan du se snöprognosen från WePowder för de kommande sex dagarna i Schweiz, Österrike, Italien och Frankrike.

Vilken osis för Åka Skidors testpatrull som just nu befinner sig i Engelberg och testar breda friåkningsskidor för det stora skidtestet 2022/2023. Riktigt osis..


Text: Anton Furuland • 2022-03-29

Nyheter • Alperna • Frankrike • Italien • Österrike • Schweiz • Snö • snöfall • Wepowder

Snowbird gör comeback på årets tour. Foto: Freeride World Tour

Friåkning

FWT 2027: Snowbird gör comeback – här är hela kalendern

Freeride World Tour har släppt kalendern för 2027 års säsong. Sex tävlingsstopp väntar i Europa och Nordamerika när touren firar 20-årsjubileum.

Text: Anton Furuland • 2026-10-30 • Uppdaterad 2026-10-30
Artiklar

Välkommen på kundkväll med Åka Skidor & J.Lindeberg

Den 12 november bjuder Åka Skidor och J.Lindeberg in till en kväll i skidåkningens tecken på Biblioteksgatan 6.

Text: Redaktionen • 2026-10-27 • Uppdaterad 2026-10-27

Drömsnö kan snabbt bli allvar. Se till att både kunskap och lavin- utrustning är redo innan säsongen börjar. Åka Skidors lavinexpert går igenom vad du behöver ha koll på inför vintern.

Säkerhet

Lavinsäkerhet: Det här bör du tänka på inför vintern

Vintern står för dörren och entusiasmen är stor, för att inte säga enorm. Det ska tränas lår och bål, det ska köpas nya skidor och brallor. Men glöm inte bort det viktigaste denna säsong: säkerheten. Här går Åka Skidors lavinexpert igenom hur du bör förbereda dig.

Text: Erik Ehrner • 2026-10-25 • Uppdaterad 2026-10-25

Jesper Hayland är skidlärare och alpinfarsa, men hatar inte att lämna den pistade terrängen.

Sverige

Bydalen – St Anton i miniatyr

I skuggan av Åre och Vemdalen men utan mindervärdeskomplex och stående helt på egna ben. I Bydalsfjällen har man hittat receptet för en framgångsrik skidanläggning utan att tappa charmen eller tumma på kvalitén.

Text: Anton Furuland Foto: Martin Olson • 2026-10-25 • Uppdaterad 2026-10-25

Foto: SJ

Sverige

SJ lanserar tågresor till Sälen – med start i januari

SJ och SkiStar lanserar ett nytt reseupplägg för skidåkare som vill ta tåget till Sälen. Från januari 2027 kombineras tågresan från Stockholm till Mora med en anslutande buss vidare till skidområdena.

Text: Anton Furuland • 2026-10-23 • Uppdaterad 2026-10-23

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen