5fd9303cbc973

Alperna

Megadump på väg in över Alperna

Efter en trög och varm start verkar vintern äntligen vara på gång till Alperna. Och det med besked!

Text: Tobias Liljeroth • 2015-11-15 • Uppdaterad 2015-11-15

Efter en varm och snöfattig höst där det mesta av Alperna varit grönt långt upp på hög höjd verkar det äntligen som att det är en ljusning på gång. Snö med andra ord. Det är snösajten Wepowder som rapporterar om ett megadump på upp till en meter den kommande veckan. Exakta mängder är såklart en chansning, men att det är snö på ingång är säkert, och att det kommer att bli mycket av den varan. 

Främst i skottlinjen ligger den västra delen av Alperna och orter på hög höjd. Franska Chamonix ser ut att dra vinslotten med över en meter nysnö enligt Wepowders beräkningar. Däremot verkar de södra Alperna hamna utanför det mesta av snöfallet den här gången.

Vad innebör det här för oss som skidåkare? Tja, snö är ju alltid bra och en bra snöbas är alltid välkommet. Däremot är det många skidorter som av förklarliga skäl inte slagit igång liftarna ännu eftersom man helt enkelt haft mer eller mindre barmark fram tills nu. Samma faktum skapar även en smått livsfarlig lavinsituation med tunna snölager som inte fäster mot underlaget, för att inte nämna vassa stenar och annat skräp under ytan. Hårda vindar på höjd kommer att göra underlaget än mer förrädiskt. Med andra ord, fundera en extra gång innan du hoppar på första, bästa plan ner till Alperna.

Topp-10

Ort, land, förväntad snömängd och mätpunkt.

1 Chamonix, Frankrike 105 cm (3070 meter)
2 Paradiski, Frankrike 87 cm (3120 meter)
3 Courmayeur, Italien 84 cm (3140 meter)
4 Engelberg – Titlis, Schweiz 83 cm (2890 meter)
5 Tre Dalarna, Frankrike 77 cm (3190 meter)
6 Gstaad, Schweiz 76 cm (2970 meter)
7 La Clusaz, Frankrike 76 cm (3080 meter)
8 Alpe d’Huez – Grandes Rousses, Frankrike 76cm (3290 meter)
9 Lötschental, Schweiz 75 cm (2970 meter)
10 Les Diablerets & Villars, Schweiz 74 cm (2970 meter)

wePowder.com

Tjuvstart i Revelstoke


Engelberg öppnar ny lift till vintern


Här hittar du Alpernas billigaste liftkort


Text: Tobias Liljeroth • 2015-11-15

AlpernaChamonixCourmayeurEngelbergSnöTre Dalarna

Lätta steg för Åka Skidors testpatrull. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Nordica Unlimited 94

Vi testar Nordicas lite bortglömda serie med lättare skidor som heter Unlimited, där 94 mm är mittenmodellen.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Åka Skidors toppturstest ägde rum på bland annat Skarvarna, Funsäfjällen. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Salomon QST ECHO 106

Otroligt allround skida för topptur och offpist. Så lyder omdömet när Åka Skidors testpatrull utvärderar Salomons populära Qst Echo.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Foto: Nidwalden canton police

Schweiz

Gondol i Engelberg kraschade – en död

Under onsdagen omkom en person i Engelberg är en gondol lossnade från liftsystemet och störtade mot marken.

Text: Anton Furuland • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-18

Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.

Alperna

Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna

Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.

Text: Henrik Hultberg • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren

Alpint

Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”

Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.

Text: Niclas Sjögren • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen