5fd92ffbc7f74
Svensk skrällseger i Freeride World Qualifier
Det blev en riktig svenskdag i Freeride World Tour i Vallnord.Först knep Evelina Jansson en tredjeplats i damernas tävling. Störst jubel blev det dock när Kristoffer Turdell skrällvann herrernas tävling efter ett sinnessjukt bra åk.
Han kom in på ett wild card efter att Reine Barkered förklarat hur bra han faktiskt är – och Kristoffer Turdell gjorde ingen besviken.
I sin första FWT-tävling stod han för ett åk som vilken freeride-stjärna som helst hade varit avundsjuk över.
– Overkligt. Jag hade ett par linjeval att välja mellan, men jag bestämde mig för att gå för vinsten. Sen hade jag tur när jag satte landningarna, berättade Turdell i segerintervjun med FWT.
Det var just det stora droppet som var det vinnande elementet i vad som såg att vara perfekt åk.
– Jag hade en teknisk bit i början av linje och sen hade jag ett stort hopp. Jag var dock inte helt klar på att det var så stort.
Peak Performance Radical Moment Men – FWT Vallnord Arcalís 2016
Peak Performance Radical Moment Men – Get a glimpse of the most amazing clip on the first stop of the 2016 SWATCH FREERIDE WORLD TOUR: Vallnord Arcalís.#RadicalMomentSkier Kristofer Turdell (SWE)
Posted by Freeride World Tour on Friday, 22 January 2016
Timmen innan Turdell stod för sin skrällseger hade Evelina Nilsson, som likt Turdell gjorde sin FWT-premiär, stått för ett åk som tillslut räckte till en tredjeplats.
– Jag ville göra ett åk som kändes kul och bara vara ett med berget. Det var egentligen det enda jag tänkte, säger Evelina till ÅkaSkidor.se.
I och med att damerna var först ut på morgonen var snöförhålladena lite besvärliga vilket gjorde att Evelina inte kunda köra sin planerade linje fullt ut, men trots det räckte alltså åket till en tredjeplats.
Med tredjeplatsen skulle man kunna tro att förhoppningarna på säsongen stiger för nykomlingen, men 24-åringen försöker bara ha så kul som möjligt.
– Min dröm inför den här säsongen var att ha glädje i det jag gör och på så vis bli inspiererad, inspirera och sprida kärlek. Det är det jag tänker på i alla jag gör.

Ingen av ovanstående var dock förste svensk pallen. I herrarnas snowboard lyckades Christoffer Granbom, som andra åkare för dagen, till slut knipa andraplatsen – endast 1,75 poäng bakom vinnaren Sascha Hamm.
Precis som både Turdell och Nilsson var det här Granboms första tävlingen på touren, men någon nervositet gick inte att se. Granbom stod för ett otroligt stabilt åk, men ett par rejäla drops, och hyllades av kommentatorerna för sin avspända åkning.

Nu rullar FTW vidare till nästa destination och nästa tävling är i Chamonix 6-12 februari.
Här får du mest pist per krona
Här driver succé-serien med Tanner Halls tragiska olycka
Peak Performance och Poc prisade på Ispo
Text: Redaktionen • 2016-01-22
• Evelina Nilsson • Freeride World Tour • Kristofer Turdell • Vallnord
Några pannor Oak i garaget och lite utfall på det så fixar du formen som Sverre.
6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
För att orka med ännu en säsong på skidor snackade vi med svensk friåknings kraftpaket, Sverre Liliequist, som kör lika hårt år efter år.
Mest lästa
- Säsongens första Åka Skidor är här!
- Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Techbindningar – så funkar det
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Tänndalen satsar inför vintern: två nya liftar, tre nya nedfarter & större park
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
- Åk skidor redan i höst – här byggs en park på sparad snö
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
Södra sidan av Kungsberget.
Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner
Kungsberget investerar 15 miljoner kronor inför vintern för att få ner liftköerna. Med en ny släplift och ökad kapacitet ska väntetiderna på anläggningens södra sida kortas.
Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet
Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.
David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.
Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.
Südtirol Skiarena
Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
Till vintern blir det betydligt enklare att göra en skidroadtrip genom Sydtyrolen. Klassiska Ortler Skiarena växer, byter namn till Südtirol Skiarena och samlar 18 skidområden, två glaciärer och omkring 500 kilometer pist på ett och samma liftkort.