5fd93a0774b0e
Arc’teryx satsar stort – lanserar pjäxa och ryggsäck
Arc'teryx gör några av världens bästa och tekniska skidkläder. Men nu vill företaget revolutionera marknaden med en egen touring-pjäxa och lavin-ryggsäck.
Sedan 90-talet har Arc’teryx skapat slitstarka kläder för äventyrslystna skidåkare och klättrare. Nu kommer nyheten att företaget nu satsar på att på allvar slå sig in på pjäx- och ryggsäcksmarknaden.

Med sin nya pjäxa kastar företaget in hatten i den allt växande marknaden av touring-pjäxor byggda för att dels ge en njutbar gång uppför men även klara av trycket av utförsåkning.
Pjäxan är tillverkad med hjälp av Salomon och kommer i tre olika modeller; Proline Carbon, Proline och Proline Women’s. De kommer även finnas möjlighet till två val av innersko där den ena är inriktad mer för klättring(mjukare) och den andra mer för utförsåkning(tyngre och mer styv).
Vikten kommer ligga på drygt 1,2 kilo för en Proline Carbon med den lättare innerskon och 1,3 kilo för Proline med en tyngre innerskon. Den dyrare pjäxan kommer kosta runt 9000 kronor och den billigare version kommer gå lös på drygt 6500.

Arc’teryx ryggsäck heter heter Voltair och är en lavin-ryggsäck. Företaget har lagt ner fem år av produktester och har totalt 28 patent på olika delar av väskan.
Med Voltair hoppas företaget på att revolutionera marknaden kring lavin-ryggsäckar genom att ett erbjuda en lättare och, enligt Arxteryx, en mer funktionell väska än traditionella ABS-väskor.
Det mest anmärkningsvärda med Voltair är att väskan använder sig av en fläkt, likt Black Diamonds Jet Force, för att blåsa upp kudden. Fläkten drivs av ett utbytbart litiumbatteri och att kudden kan blåsas upp åtta gånger till skillnad från många andra ABS-väskor som måste byta patron vid varje användning.
Priset på ryggsäcken förväntas ligga runt 11-12 000 kronor beroende på om du vill ha 20- eller 30-litersmodellen.
.
5 prylar som håller dig varm i vinter
La Sportiva Stratos Cube – världens dyraste pjäxa
Budgethandsken alla skidåkare borde äga
Text: Redaktionen • 2015-12-10
Prylar • Arc'teryx • Pjäxor • Ryggsäckar
Fjolårets NM-vinnare Lovisa Rosengren, en starkt lysande stjärna på den svenska friåkningsscnen. Foto: SBMC/Lucas Lindfors
Freeride blir OS-gren – gör debut i Alpes 2030
Historia har skrivits. Freeride är officiellt en OS-gren, från och med vinter-OS i franska Alperna 2030.
Mest lästa
- Freeride blir OS-gren – gör debut i Alpes 2030
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Skistar bygger Sveriges bredaste backe
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Topp 8 skidorter i Österrike – guider & tips för nästa säsongs bästa åk
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Torkilstöten – Ljungdalsfjällens La Grave
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
Lindvallens nya breda backe, om AI får bestämma.
Skistar bygger Sveriges bredaste backe
Skistar meddelar att man satsar 40 miljoner kronor på utvecklingen i Sälen. Bland annat ska man bygga Sveriges bredaste skidbacke.
David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.
Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.
Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.
Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.