Foto: André Amonsson @ Facebook
4Frnt får ny distributör i Sverige
Friåkningsmärket 4Frnt får till säsongen 2016/17 ny distributör i Sverige. Dessutom ska Kittelfjäll bli testcenter för varumärket.

Från och med säsongen 2016/17 är det företaget Avafrost med André Amonsson i spetsen som tar hand om försäljningen av det amerikanska friåkingsmärket 4Frnt i Sverige efter tidigare distributören Dsporter. André, certifierad fjälledare finns dessutom på en perfekt ort för ett skidmärke. Det är nämligen André som driver eventfirman Skiers i svenska friåkningsmeckat Kittelfjäll. Även om premiärsäsongen för André med varumärket blir vintern 2016/17 har han redan börjat utveckla varumärket på hemorten.
– 4Frnt kommer att gå att hyra här och alla guider här i Kittelfjäll kommer att åka på 4Frnt. Varumärket passar verkligen här och till kommande säsong är tanken att göra Kittelfjäll till ett testcenter för 4Frnt, säger André som tar över varumärket stegvis. Befintliga kunder tar Dsporter hand om tills vidare. André ska koncentrera sig på nya kunder samt sköta marknadsföringen och event på skidorter.
– Jag kommer använda sociala medier, sätta upp en hemsida och köra testdagar i Åre och även i Norge.
Det Salt Lake City-baserade varumärket som startade sin skidtillverkning 2002 säljs numera i 16 länder: Från starka puderfästen som Kanada och Japan till länder med mäktiga bergsmassiv i form av Chile och Australien. All utveckling och tillverkning av de finaste skidorna, signaturmodellerna i KYE-serien efter friåkaren Kye Petersen som ingår i 4Frnts R&D och designteam sker i deras egen fabrik i Salt Lake City. Resten av modellerna tillverkas i Elans fabrik i Slovenien. Alla drygt 20 modeller inklusive junior och dam har sin helt personliga design från ett stort antal olika konstnärer. Det var åkglädjen, den fina känslan och finishen som gjorde att André direkt föll för 4Frnt när han testkörde skidorna för första gången den här vintern. Att han tog över som agent berodde helt enkelt på att han tror på varumärket trots konkurrensen.
– Visst det är en chansning men för mig är det ett framtidsmärke. Jag gillar också att 4Frnt gör riktiga damskidor. Det är vanligt att tillverkarna bara gör ett par mjukare skidor. Tjejer står mer med tyngden på hälarna. Därför har 4frnt flyttat balanspunkten i sina skidor några centimeter bakåt, säger André.
Scarpas svar på världens dyraste pjäxa
Kang – den svenska miljöstaven som ska revolutionera marknaden
Text: Mattias Björklund • 2016-04-20
Prylar
Lätta steg för Åka Skidors testpatrull. Foto: Viktor Näslund
Skidtest: Nordica Unlimited 94
Vi testar Nordicas lite bortglömda serie med lättare skidor som heter Unlimited, där 94 mm är mittenmodellen.
Mest lästa
- Gondol i Engelberg kraschade – en död
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Skidtest: Salomon QST ECHO 106
- Skidtest: Nordica Unlimited 94
- Skidtest: Salomon QST ECHO 106
- Skidtest: Black Diamond Helio Carbon 102
- Ingemar Stenmark: "Kanske hade jag mest tur av alla"
- Fjäderlätt vårskidåkning vid Helgelandskusten
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
Åka Skidors toppturstest ägde rum på bland annat Skarvarna, Funsäfjällen. Foto: Viktor Näslund
Skidtest: Salomon QST ECHO 106
Otroligt allround skida för topptur och offpist. Så lyder omdömet när Åka Skidors testpatrull utvärderar Salomons populära Qst Echo.
Foto: Nidwalden canton police
Gondol i Engelberg kraschade – en död
Under onsdagen omkom en person i Engelberg är en gondol lossnade från liftsystemet och störtade mot marken.
Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.
Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.
Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren
Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”
Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.