Marcel Hirscher njuter av livet som friåkare. Och nya skidkläder. Foto: Mia Maria Knoll
Peak Performance grundare och Marcel Hirscher startar nytt klädmärke
Grundarna av Peak Performance är tillsammans med Marcel Hirscher tillbaka med ett nytt klädmärke, The Mountain Studio.
– Hej. Det är Marcel.
Rösten i den andra änden var obekant för Stefan Engström.
– Marcel, vem?
– Hirscher.
Världens genom tiderna näst bästa manliga alpinåkare hade fått nys om att Stefan Engström var på gång med ett nytt skidklädesmärke – Stefans son Mattias Rönngren kör ju i den alpina världscupen. Inom loppet av ett telefonsamtal hade Engström en ny partner för sitt nystartade klädmärke The Mountain Studio. Ett passande jobb för en nybliven racingpensionär.


Men för att backa bandet några år, till 1986 närmare bestämt. Det var då Stefan och hans kompanjon Peter Blom, tidigare chefredaktör på Åka Skidor, startade ett litet skidklädesmärke vid namn Peak Performance. Ett märke med bas i Åre och som siktade in sig mot entusiastiska skidåkare och modern bergskultur. Peak kom med tiden att bli en rungande succé och de bägge grundarna rörde sig med tiden vidare till andra engagemang, bland annat en rad olika klädmärken, både i och utanför skidvärlden.
Nu har Blom och Engström, tillsammans med Marcel Hirscher, skapat The Mountain Studio som är ett klädmärke med tekniska produkter för både aktiv skidåkning och livet utanför, med en design som fungerar både i bergen och i mer urban miljö.
– The Mountain Studio har sin bas i bergskulturen med element från både sport- och modevärlden. Vi vill att våra plagg ska kunna användas både på och utanför berget, säger Stefan Engström när Åka Skidor träffar honom på hotell Granen i Åre en fuktig höstdag i slutet av september.
– Vi kommer att utveckla en liten kollektion med spetsprodukter som har ett brett användningsområde och lång livslängd. Genom att fokusera på färre produkter kan vi göra dem bättre. Vi kommer också kunna göra snabba produktdrops och specialkollektioner.

Den första kollektionen består av två olika ställ för skidåkning tillverkade i Gore-Tex Pro, några olika förstärkningsplagg i Primaloft och dun samt ett par lifestyleplagg. Allt med en avskalad design och nedtonade färger. Men vänta alltså mer produkter inom en inte alltför avlägsen framtid.
Grundarna och de som jobbar med varumärket är utspridda över världen men med sitt hjärta och skidkulturella bas i Zermatt, där Stefan bor sedan ett antal år tillbaka.
The Mountain Studio släpps den i slutet av oktober och kommer till en början att finnas på NK Sport i Stockholm samt utvalda butiker i Alperna, och på märkets hemsida såklart.
Z-2 HD

3-lagers skaljacka i Gore-Tex Pro. HD = Heavy Duty.
Y-1 HD

Skalbyxa i 3-lagers Gore-Tex Pro.
S-1

2-lagers skidjacka i Gore-Tex med foder i Primaloft Gold Eco.
P-1

Fodrad skidbyxa med Primaloft Gold Eco och yttertyg i Gore-Tex.
D-1 R


Vändbar dunjacka med yttertyg i Gore-Tex och RDS-godkänd dunfyllning.
Text: Tobias Liljeroth • 2021-10-02
Prylar • Marcel Hirscher • Prylnyheter • The Mountain Studio
It’s only love. Åka Skidors utsända följer i The Beatles skidspår och förälskar sig i Obertauern.
Obertauren – i Beatles skidspår
Omgiven av snösäkra berg och orörd puder är Obertauern en sanndröm för friåkare. Inte nog med det, det var här Beatles, med tafatta snöbollskrig och klumpiga skidförsök, spelade in vinterscenerna till sin klassiska film Help! 1965.
Mest lästa
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Försäsongsträning: 7 enkla men effektiva övningar
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Här kommer det snöa mest i vinter – enligt AI
- Stora Blåsjön – en tvättäkta svensk fjällupplevelse
- Ingemar Stenmark: "Kanske hade jag mest tur av alla"
- Skidåkning i Liechtenstein – upptäck lilla Malbun i Alperna
- Obertauren – i Beatles skidspår
- Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
Jesper Hayland suger in vyerna ner mot Mesvattnet och Stor-Blåsjön.
Stora Blåsjön – en tvättäkta svensk fjällupplevelse
Isolerat och omodernt, men löjligt charmigt och med några av svenska fjällens vackraste vyer. Stora Blåsjön i nordligaste Jämtland levererar en skidupplevelse utöver det vanliga.
Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren
Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”
Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.
Andreas Lundstam letar efter snö, snabba cash och oändliga bufféer i syndens stad.
Las Vegas — Sin City, öken och skidåkning
Åka Skidor begav sig till Las Vegas för att sätta älsklingspjäxorna på rött, bli handfängslade av poliser i Daisy Dukes — och åka skidor.
Andreas Lundstam rekar åk ned mot Österrike. Bergskammen som leder hela vägen till Augstenberg extraknäcker även som landsgräns.
Skidåkning i Liechtenstein – upptäck lilla Malbun i Alperna
Som en tillplattad ostmacka mellan termosen och spaden i skidryggsäcken. Liechtenstein är Alpernas minsta och Europas fjärde minsta land, en så kallad mikrostat, inklämd mellan Schweiz och Österrike. Häng med på hyfsat stor skidåkning i det lilla furstendömet.