Foto: CBS/ 60 Minutes
JT Holmes nära tragedi – mitt framför kamerorna
Han såg sin bästa vän, Shane McConkey, störta mot döden. Och under ett hopp från Eiger var JT Holmes nära att gå samma öde till mötes – mitt framför 60 Minutes kameror.
Han utvecklade sporten men bästa vännen och kollegan Shane McConkey. Men trots att McConkey dog mitt framför ögonen på honom har JT Holmes valt att fortsätta med sporten som tog hans väns liv – ski-BASE.
Holmes har befunnit sig i Schweiz under en längre i hopp om att kunna genomföra ett åk från 4000 meter höga toppen Eiger. CBS 60 Minutes hörde talas om planerna och bestämde sig för att besöka amerikanen under några dagar.
Holmes projekt att ta sig ner från Eiger är ett projekt som har planerats i sex år, men på grund av dåliga väderförhållanden har han inte lyckats genomföra åket – förrän nu. Och 60 Minutes var där och kunde filma allt.
Ski-BASE är en av de farligaste sporterna du kan utöva och trots minutiös planering går allting inte alltid som planerat. McConkey förolyckades när han skidor inte utlöstes som de skulle – och inför kamerorna var Holmes nära att gå samma öde till mötes.
Text: Redaktionen • 2015-12-04
• Intervju • JT Holmes • Schweiz • Shane McConkey • Speedflying • Video
Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.
Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.
Mest lästa
- 14 saker du kan göra med gamla skidor
- Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.
Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.
Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss
Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Grattis Kläppen.
Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.