5fd946cc98ef2

Föll ner i crevasse – dokumenterar allt

Att trilla ner i en crevasse är inget du önskar din värsta fiende. Det kan vara extremt skadligt och direkt dödligt. Brandon Kampshuur klarade sig dock helskinnad – och kunde dokumentera allt.

Text: Redaktionen • 2015-12-18 • Uppdaterad 2015-12-18

Det var i februari i år som Brandon Kampshuur befann sig i Chamonix och på Glacier des Rognons. Brandon var ute tillsammans med en guide när han helt plötsligt föll ner i en glaciärspricka.

Lyckligtvis landade Brandon på en snöbro och klarade sig mirakulöst utan några större skador. Så han bestämde sig för att dokumentera händelsen via sin kamera fram tills att skidpatrullen kunde rädda honom 45 minuter efter att han fallit ner. Och som han själv beskriver det:
– Jag hade mycket tur.

Jo tack.

Han körde barmarksåkning långt innan Candide


7 prylar som kan rädda livet på dig i vinter


JT Holmes nära tragedi – mitt framför kamerorna


Text: Redaktionen • 2015-12-18

ChamonixFrankrikeGuiderVideo

Fjolårets NM-vinnare Lovisa Rosengren, en starkt lysande stjärna på den svenska friåkningsscnen. Foto: SBMC/Lucas Lindfors

Friåkning

Freeride blir OS-gren – gör debut i Alpes 2030

Historia har skrivits. Freeride är officiellt en OS-gren, från och med vinter-OS i franska Alperna 2030.

Text: Anton Furuland • 2026-07-18 • Uppdaterad 2026-07-25

Lindvallens nya breda backe, om AI får bestämma.

Sverige

Skistar bygger Sveriges bredaste backe

Skistar meddelar att man satsar 40 miljoner kronor på utvecklingen i Sälen. Bland annat ska man bygga Sveriges bredaste skidbacke.

Text: Anton Furuland • 2026-07-03 • Uppdaterad 2026-07-03

David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.

Österrike

Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla

Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.

Text: George Koch Foto: Martin Söderqvist • 2026-06-25 • Uppdaterad 2026-06-25

Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.

Film

Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp

Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.

Text: Anton Furuland • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson

Event

Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden

Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.

Text: Åka Skidor • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen