Foto: Mattias Hargin

Artiklar

Hargins träningstips: Uppvärmning

Uppvärmningen inför ett träningspass är något som det ofta slarvas med. I första episoden av Hargins träningstips får du tips om hur du med rätt uppvärmning aktiverar fler muskler än bara sätes- och lår-musklerna.

Text: Redaktionen • 2015-11-02 • Uppdaterad 2015-11-02

Fram till jul kommer ni kunna ta del av Hargins träningstips här på Åka Skidor. Övningarna är några av Hargins egna favoriter och är tänkt att kunna inspirera andra skidåkare där ute i sin träning.

Innan ni tar del av Hargins första träningstips rekommenderar jag att titta igenom introduktion av Andreas Öhgren. Andreas jobbar, förutom med Mattias, även med en rad stora NHL-proffs och har hjälp många av dem att bli större, starkare – utan att för den skull tappa i rörlighet. 

Hargins träningstips – uppvärmning.

Hargin och Byggmark förevigade i Kitzbühel


Text: Redaktionen • 2015-11-02

ArtiklarMattias HarginTräningVideo

Lovisa Rosengren vann ifjol. Kan hon göra en back-to-back? Foto: Lucas Lindfors

Sverige

Nu ska Extrem-NM avgöras – här ser du finalen live

Med rekordmånga deltagare ska nu 2026 års vinnare av Extrem-NM avgöras. Här ser du tävlingen live från Riksgränsen.

Text: Åka Skidor • 2026-05-06 • Uppdaterad 2026-05-06

Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool

Sverige

16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic

16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.

Text: Anton Furuland • 2026-05-03 • Uppdaterad 2026-05-03

Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool

Sverige

Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat

30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.

Text: Åka Skidor • 2026-04-28 • Uppdaterad 2026-04-28

Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg

Sverige

De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW

Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.

Text: Åka Skidor • 2026-04-21 • Uppdaterad 2026-04-21

Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.

Norge

Topptur där bergen reser sig ur havet

Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.

Text: Tobias Ivarsson • 2026-04-20 • Uppdaterad 2026-04-20

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen