Foto: Mattias Hargin
Hargin och Byggmark förevigade i Kitzbühel
Ingemar Stenmark var först ut ur portarna – nu följer Jens Byggmark och Mattias Hargin i legendarens fotspår. Under ceremoni i Kitzbühel namngavs två gondoler efter de svenska alpinstjärnorna.
Det var under måndagen som de svenska utförsåkarna Jens Byggmark och Mattias Hargin deltog i en ceremoni i Kitzbühel, Österrike, där de fick varsin gondol uppkallad efter sig.
Bakgrunden är att varje åkare som någon gång vunnit en alpin tävling på den anrika orten erhålls den fina äran att få sitt namn på en gondol. Ingemar Stenmark var tidigare det enda svenska namnet – men nu får han alltså sällskap av ytterligare två.
– Det kändes riktigt kul och faktiskt lite stort. Man kan ta in det hela lite mer nu när man är tillbaka, framför allt när man åker liften upp och läser namnen på 75 år av vinnare. Det är ändå legender, säger Mattias Hargin, till SVT Sport.

”Pimpa den lite”
De båda svenskarna fick posera framför sin alldeles egen gondol som snyggt pryddes av deras eget namn tillsammans med den svenska flaggan.
Mattias Hargin tog emot sin gondol efter fjolårets seger i slalomtävlingen. Byggmark däremot hyllades för sin klassiska dubbelseger 2007, men det var alltså först nu som han ceremoniellt tog emot den.
I och med att Byggmark vann redan 2007 har gondolen varit i drift sedan dess. Den ska därför vara mer sliten än vad Hargins är – men det planerar alpinstjärnorna att fixa till så fort som möjligt.
– De ser tyvärr rätt lika ut, men då ”Byggis” hunnit rulla några säsonger så var den lite mer solblekt. Vi har dock pratat om att göra några uppgraderingar, pimpa den lite, in med nya högtalare, WiFi, sätesvärme etc. för att bjuda resenärerna på en bättre upplevelse, säger Hargin.
Text: Redaktionen • 2015-10-22
• Alpint • Jens Byggmark • Kitzbühel • Mattias Hargin • Österrike
Den nyutvecklade snowparken i Orsa.
Orsa Grönklitt satsar på mer alpin skidåkning
Orsa Grönklitt fortsätter att utveckla sin alpina skidåkning. Inför vintern får norra skidområdet en ny blå pist med skicrossinslag, samtidigt som möjligheterna till skogsåkning förbättras.
Mest lästa
- Säsongens första Åka Skidor är här!
- Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
- Techbindningar – så funkar det
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Åk skidor redan i höst – här byggs en park på sparad snö
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Tänndalen satsar inför vintern: två nya liftar, tre nya nedfarter & större park
- Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Några pannor Oak i garaget och lite utfall på det så fixar du formen som Sverre.
6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
För att orka med ännu en säsong på skidor snackade vi med svensk friåknings kraftpaket, Sverre Liliequist, som kör lika hårt år efter år.
Södra sidan av Kungsberget.
Kungsberget ska korta köerna – satsar 15 miljoner
Kungsberget investerar 15 miljoner kronor inför vintern för att få ner liftköerna. Med en ny släplift och ökad kapacitet ska väntetiderna på anläggningens södra sida kortas.
Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet
Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.
David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.
Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.