Tangenbordskrigaren Åke har svar på allt. Nästan. Illustration: Andreas Johansson
Fråga Åke: livet som slalomförälder
Vår tangentbordskrigare Åke S. Kare har gjort intrång i tidningen och i september-numret gör han en djupdykning i alpinracingens bevingade värld.
Intro
Genom åren har vi på Åka Skidor tagit emot en mängd olika frågor från våra läsare. Det har handlat om allt ifrån en generell oro över en kommande skidsemester, till mycket specifika frågeställningar kring prylar.
För att ge dig som läsare chansen att få svar på dina funderingar om skidvärldens allt och inget – skidåkning, skidorter, utrustning, afterski – har vi på redaktionen tagit in en person som lovat att göra sitt yttersta för att på bästa möjliga vis stilla nyfikenhet och oro. Låt oss presentera Åke S. Kare.
Har du en fråga till det allsvetande oraklet Åke? Skriv ”Frågelådan” i ämnesraden och skicka ett mail till redaktionen@akaskidor.se eller släng iväg ett meddelande på facebook.com/akaskidor
Racing eller inte?
Hej Åke.
Efter den senaste resan till fjällen vill våra barn börja åka skidor med den lokala slalomklubben, men vi föräldrar är lite osäkra på om det verkligen är en bra idé?
/ Magnus R.
Hejsan Magnus,
Det beror ju på vad ni som föräldrar värderar skulle jag säga. Själva definitionen av en bra idé om man så vill. Tycker ni att det känns relevant att bli beroende av stora mängder morfinbaserad hostmedicin. Köpa ett stort lager av världens varmaste långkalsonger. Inhandla världens största SUV med fyrhjuls-drift, elhissar och en modul avsedd för månlandingar.
Till SUV:en måste ni sedan köpa världens största takbox. Alltså en så stor takbox att typ Göran Persson och Anitra Steen obehindrat kan panga på varandra i ställningar som skulle göra ryska gymnaster avundsjuka och samtidigt ha plats för den mängd snickers jag inbillar mig de behöver för att känna sig lyckliga. Därefter behöver ni bara fem par pjäxor per barn och säsong och minst dubbelt så många skidor som pjäxor.
Lät det som en bra idé? Yäs! Perfekt, för nu böjar det roliga. Varje helg under vintern plockar ni ur Göran och Anitra och deras snickersgömma ur takboxen och packar den full med alla skidor, stavar, pjäxor, hjälmar, fartdräkter, energiläsk och allt annat som är ett måste i racevärlden. Sedan kör ni land och rike runt till tävling efter tävling. Efter tävling. Efter tävling. Efter tävling. Där umgås ni med arga, sura och nervösa barn och deras tävlingsinriktade galenskap till föräldrar. Glöm inte långkalsongerna och hostmedicinen. Kombinationen lindrar lidandet för kropp och själ.
Efter att ni kommit hem från tävlingen och hjälpt en stolt men inte nöjd Göran och en fnittrig Anitra tillrätta i takboxen spenderar ni veckan med att slipa och valla skidor samt inventera hemelektronik och annat ni kan komma att behöva sälja för att ha råd med nästa tävlingshelg.
Så fortsätter det tills era barn antingen aldrig mer vill åka skidor eller kommer in på skidgymnasiet. Kommer de in på skidgymnasiet flyttar de ut efter högstadiet – ni vet tiden då det kanske börjar lugna ner sig lite, då när hormonerna lagt sig och ångest inför verkligheten ännu inte slagit klorna i dem – efter tiden på skidgymnasiet kommer era barn med största sannolikhet inte vilja åka skidor mer. Någonsin.
Du och din partner kan då med fördel gå ut i garaget och titta på takboxen. Titta på varandra och sedan på takboxen igen och göra det ni borde ha gjort från början. Klättra in, ta en snickers tillsammans med Göran och Anitra och ställa er frågan om det här med den lokala slalomklubben verkligen var en bra idé.
Förlåt.
Åke
Fråga Åke: pjäxproblem och påskväder
Fråga Åke: backflips och friåkning som OS-gren
Fråga Åke: vilka skidor ska jag köpa?
Text: Åke S. Kare • 2018-10-13
Artiklar • Fråga Åke
Lovisa Rosengren vann ifjol. Kan hon göra en back-to-back? Foto: Lucas Lindfors
Nu ska Extrem-NM avgöras – här ser du finalen live
Med rekordmånga deltagare ska nu 2026 års vinnare av Extrem-NM avgöras. Här ser du tävlingen live från Riksgränsen.
Mest lästa
- Nu ska Extrem-NM avgöras – här ser du finalen live
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- 16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
- Nu ska FWT 2026 avgöras – live från Bec Des Rosses
- Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
- De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool
16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.
Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool
Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.
Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg
De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.