Topptur

Guide: Smarta tricks och tekniktips för topptur

Här går vi igenom hur man gör på vägen upp. Grundläggande kunskap blandat med rutinerade tips som kommer göra din tur bättre.

Text: Peter Nilsson • 2021-03-30 • Uppdaterad 2021-04-07

Martin “Bruce” Lundberg är IFMGA-certifierad bergsguide och har många års erfarenhet av att guida skidåkare på berg världen över. Vi bad honom om några tips på vad man ska tänka på när man ska ut på topptur.

Här går vi igenom hur vi gör på vägen upp. Bruce blandar grundläggande kunskap med tips han samlat på sig efter många år i bergen.

• Vad finns det för för och nackdelar med att använda hälhöjaren?
• Hur klär man sig bäst för turen?
• Vad ska man tänka på när man väljer väg uppför?
• Vilken är den bästa tekniken för att spåra i djupsnö eller att göra kickturns i brant terräng?
• Finns det några knep för att ta av hudarna i kraftig vind?

Det och mycket mer är några av sakerna som Bruce går igenom i den här episoden.



Text: Peter Nilsson • 2021-03-30

ArtiklarBergsguideFreeride Days 2021ToppturVideo

Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson

Event

Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden

Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.

Text: Åka Skidor • 2026-05-29 • Uppdaterad 2026-05-29

Grattis Kläppen.

Sverige

Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning

Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.

Text: Anton Furuland • 2026-05-26 • Uppdaterad 2026-05-26
Sverige

1000-metersliften i Åre återuppstår till nästa säsong

En av de mest efterfrågade liftarna i Åre är på väg tillbaka. Skistar har nu beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften inför kommande vintersäsong.

Text: Anton Furuland • 2026-05-21 • Uppdaterad 2026-05-21

Johan Jonsson reparerar hajbett i källaren i Engelberg. Foto: Oskar Enander

Verksta'n

Så lagar och fixar du trasiga belag

Hål i belagen på skidorna kan inte bara innebära sämre glid, i värsta fall kan även stålkanten släppa. Hjälpen är som tur är inte långt borta.

Text: Tobias Liljeroth • 2026-05-18 • Uppdaterad 2026-05-18

Solen skiner även i svenska fjällen. Ibland. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Tecnica Zero G 95

Känslan är närmast omöjligt lätt. Ska detta gå att åka på? Vi testar Tecnicas nya Zero G.

Text: Gustav Corin • 2026-05-18 • Uppdaterad 2026-05-18

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen