Kläppens randonnée-led går genom skogen i systemet. Bild: Kläppen

Kläppen

Kläppen öppnar Sälenfjällens första randonnéeled

Intresset för toppturande fortsätter att öka bland Sveriges skidåkare. Kläppen öppnar i vinter Sälenfjällens första randonnée-led där besökare kommer kunna tura upp i skidsystemet.

Text: Peter Nilsson • 2020-11-18 • Uppdaterad 2021-03-16

För många är randonnée ett nytt begrepp. Ordet betyder ”skidtur i alpin terräng”. Att bestiga ett berg med skidor helt enkelt. I praktiken används stighudar som är fästa under skidorna när man går uppför. Till detta behövs ett par alpina turbindningar där hälen är fri. Det är heller inte vanliga pjäxor utan det krävs pjäxor med gåläge. Kort och gott, gå uppför med stighudar, åk nerför på skidor eller splitboard som är en snowboard som kan delas upp på mitten och fungera som turskidor uppför och som en vanlig snowboard utför. 

– Intresset för randonnée ökar och flera åker på resor utomlands för att utöva detta. I Kläppen bygger vi en varierad randonnée-led, med både flackare och brantare partier, säger Thor Kruse Een, Kläppens egen mountain manager.

Kläppen öppnar Sälenfjällens första randonnée-led
Bild: Kläppen

– Framför allt är det här en möjlighet att prova utrustningen om man planerat för en resa till exempelvis Alperna. Det är en bra nybörjarled, men så klart kan det snabbt blir ett utmanande träningspass. Du bestämmer tempot och antalet gånger du kör! Flera gäster som ser detta som ett perfekt träningspass bredvid den vanliga alpina åkningen. Randonnée kommer vi helt klart att se mer av, säger Thor Kruse. 

Kläppen öppnar Sälenfjällens första randonnée-led
Bild: Kläppen

Att gå uppför berget längs den uppmärkta leden i mörkret med pannlampa är för många en ny upplevelse. Randonnéeleden kommer att vara öppen mellan kl 9-18 och större delen av vintersäsongen kommer det att vara mörkt både på morgonen och eftermiddagen. 

– Säkerheten är viktig, öppettiderna måste respekteras. Utanför dessa tider är nedfarterna vår arbetsplats och vi måste kunna arbeta säkert med snöläggning och pistning, därför är det inte tillåtet att vistas i leden då, avslutar Thor. 

FAKTA KLÄPPENS RANDONNÉELED 

Säsongsstart: 13 december 2020 Öppettider: 09.00-18.00 
Längd på leden: 1 km
Svårighetsgrad: Lätt
Du behöver ha ett giltigt Skipass

Kläppen öppnar Sälenfjällens första randonnée-led
Randonnée-leden utritad på Kläppens pistkarta. Bild: Kläppen

Guide till Jämtlands bästa toppturer

Toppturskungens 10 bästa tips

Skidområde utan liftar öppnar i Colorado – helt fokuserat på topptur


Text: Peter Nilsson • 2020-11-18

NyheterKläppenSälenTopptur

Lätta steg för Åka Skidors testpatrull. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Nordica Unlimited 94

Vi testar Nordicas lite bortglömda serie med lättare skidor som heter Unlimited, där 94 mm är mittenmodellen.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Åka Skidors toppturstest ägde rum på bland annat Skarvarna, Funsäfjällen. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Salomon QST ECHO 106

Otroligt allround skida för topptur och offpist. Så lyder omdömet när Åka Skidors testpatrull utvärderar Salomons populära Qst Echo.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Foto: Nidwalden canton police

Schweiz

Gondol i Engelberg kraschade – en död

Under onsdagen omkom en person i Engelberg är en gondol lossnade från liftsystemet och störtade mot marken.

Text: Anton Furuland • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-18

Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.

Alperna

Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna

Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.

Text: Henrik Hultberg • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren

Alpint

Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”

Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.

Text: Niclas Sjögren • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen