Genrebild. Lavinen på bilden har inget att göra med den vid Kårsavagge.. Foto: Mattias Fredriksson/Fjällsäkerhetsrådet
Två döda efter lavinolycka vid Kårsavagge
Två italienska skidåkare har omkommit efter torsdagen lavinolycka i närheten av Kårsavagge, Abiskofjällen.
15.53 torsdag larmades om att en lavin gått vid Kårsavagge, väster om Abisko Nationalpark, i samband med helikopterskidåkning i området.
Under gårdagskvällen rapporterades om att två personer ska ha saknats men sedan lokaliserats. Även helikoptern ska ha dragits med av lavinen.
Skadeläget för skidåkarna var då oklart men nu har det mycket tråkiga beskedet kommit att dessa två personer avlidit.
Niehku Mountain Villa har släppt ett pressmeddelande gällande olyckan som lyder enligt följande.
”Det är med stor sorg som Niehku Mountain Villa bekräftar en tragisk olycka som inträffade den 20 mars omkring kl. 15:50, då en grupp på fem skidåkare från Italien, ledda av en internationellt certifierad IFMGA-bergsguide, åkte helikopterskidåkning i Kårsavagge, sydväst om Abisko nationalpark i Norrbotten.
Bergsguiden och två av gästerna drogs med i en lavin. De två gästerna begravdes under snön medan guiden stannade kvar på ytan. Guiden och de tre andra gästerna använde sina
lavinsändare för att söka efter de begravda skidåkarna och lyckades lokalisera dem och gräva fram dem.
Niehku Mountain Villas grundare och VD, Johan Lindblom, blev omedelbart informerad av helikopterpiloten vid tidpunkten för lavinen och kontaktade fjällräddningen. Ett medicinskt
team och fjällräddning anlände inom kort till olycksplatsen. De två offren fördes till sjukhus, men det är med djup sorg som vi bekräftar att deras liv inte kunde räddas.
Anhöriga har informerats om olyckan, och Niehku Mountain Villa är i nära kontakt med dem och myndigheterna.
För närvarande, och av respekt för de inblandade, har vi inte ytterligare detaljer att lämna ut.
Våra djupaste kondoleanser går till de familjer och vänner som drabbats av denna tragiska händelse.”
Text: Anton Furuland • 2025-03-21
Nyheter • Abiso • Bergsguide • Bergssäkerhet • helikopter • Italien • kårsavagge • Lavin • Laviner • Lavinsäkerhet • Niehku • Norrbotten • Skidåkning • skidåkning idag • Skidor
Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.
Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.
Mest lästa
- 14 saker du kan göra med gamla skidor
- Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.
Oavsett om det stormar spik eller UV-index är 12 måste resultaten på Extrem-NM in i datorn.
Mats Olofsson – Sveriges nya freerideboss
Freeride är på allas läppar. Vi tog ett snack med Mats Olofsson som sedan årsskiftet är ansvarig för freeride på Svenska skidförbundet.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Grattis Kläppen.
Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.