Genrebild. Lavinen på bilden har inget att göra med den vid Kårsavagge.. Foto: Mattias Fredriksson/Fjällsäkerhetsrådet
Två döda efter lavinolycka vid Kårsavagge
Två italienska skidåkare har omkommit efter torsdagen lavinolycka i närheten av Kårsavagge, Abiskofjällen.
15.53 torsdag larmades om att en lavin gått vid Kårsavagge, väster om Abisko Nationalpark, i samband med helikopterskidåkning i området.
Under gårdagskvällen rapporterades om att två personer ska ha saknats men sedan lokaliserats. Även helikoptern ska ha dragits med av lavinen.
Skadeläget för skidåkarna var då oklart men nu har det mycket tråkiga beskedet kommit att dessa två personer avlidit.
Niehku Mountain Villa har släppt ett pressmeddelande gällande olyckan som lyder enligt följande.
”Det är med stor sorg som Niehku Mountain Villa bekräftar en tragisk olycka som inträffade den 20 mars omkring kl. 15:50, då en grupp på fem skidåkare från Italien, ledda av en internationellt certifierad IFMGA-bergsguide, åkte helikopterskidåkning i Kårsavagge, sydväst om Abisko nationalpark i Norrbotten.
Bergsguiden och två av gästerna drogs med i en lavin. De två gästerna begravdes under snön medan guiden stannade kvar på ytan. Guiden och de tre andra gästerna använde sina
lavinsändare för att söka efter de begravda skidåkarna och lyckades lokalisera dem och gräva fram dem.
Niehku Mountain Villas grundare och VD, Johan Lindblom, blev omedelbart informerad av helikopterpiloten vid tidpunkten för lavinen och kontaktade fjällräddningen. Ett medicinskt
team och fjällräddning anlände inom kort till olycksplatsen. De två offren fördes till sjukhus, men det är med djup sorg som vi bekräftar att deras liv inte kunde räddas.
Anhöriga har informerats om olyckan, och Niehku Mountain Villa är i nära kontakt med dem och myndigheterna.
För närvarande, och av respekt för de inblandade, har vi inte ytterligare detaljer att lämna ut.
Våra djupaste kondoleanser går till de familjer och vänner som drabbats av denna tragiska händelse.”
Text: Anton Furuland • 2025-03-21
Nyheter • Abiso • Bergsguide • Bergssäkerhet • helikopter • Italien • kårsavagge • Lavin • Laviner • Lavinsäkerhet • Niehku • Norrbotten • Skidåkning • skidåkning idag • Skidor
Melvin firar segern i Åre. Foto: Richard Ström / Red Bull Content Pool
16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
16-årige Melvin Seliberg levererade en sensationell prestation när han vann Red Bull Unrailistic 2026. Den unga svensken tog hem både Best Trick-tävlingen på torsdagen och huvudtävlingen Slopestyle på fredagen.
Mest lästa
- Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
- Topptur där bergen reser sig ur havet
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Kvittfjell – OS satte byn på kartan
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
- 16-åriga Melvin Seliberg vann Red Bull Unrailistic
Evan Mceachran vid tävlingarna 2024. Foto: Judith Bergström / Red Bull Content Pool
Red Bull Unrailistic återvänder till Åre – här är schemat
30 april–1 maj är det dags igen: Red Bull Unrailistic rullar in i Nationalarenan i Åre och samlar några av världens bästa freeskiåkare.
Turande i Hamra Syd. En del av Tänndalen, som rankas nummer sex i POW:s granskning. Foto: Petter Elfsberg
De här svenska skidanläggningarna toppar årets hållbarhetslista från POW
Protect Our Winters Sverige har under 2025 utvärderat en stor del av skidanläggningarna i Sverige. Högst poäng får Järvsö, Storlien och Kungsberget.
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Högt ovanför Gudbrandsdalen ligger hytterna på rekke og rad, med utsikt mot Dovre i fjärran. Sindre skiter i det och kör neråt.
Kvittfjell – OS satte byn på kartan
Norges internt kanske sämst bevarade hemlighet, Kvitfjell, har nästan allt. Inte bara den fallhöjd som krävs för ett OS-störtlopp. Vi skickade dit vårt team och upptäckte en tvättäkta pärla.