Traversen mellan syd- och nordtoppen på Kebnekaise bjuder på otrolig utsikt men påminner också om klimatförändringens påverkan på miljön. Foto: Linus Meyer

Topptur

Topptur i Skandinavien – Carl Lundbergs 5 favoriter

Bergsguiden Carl Lundberg listar sina 5 favoriter för topptur i Sverige och Norge.

Text: Linus Meyer • 2025-04-11 • Uppdaterad 2025-04-28

Till en början gjorde Carl Lundberg som många andra när han toppturade, han ursäktade sig. En ögonöppnare uppstod under en resa till Chamonix när en av gästerna kom en dag försent – han hade tagit tåget till Frankrike då hans princip var att alltid åka tåg om det var möjligt. Ett frö såddes där och då.

– Vid ett senare tillfälle snubblade jag över en bok, »Bilder av framtidsstaden«, som beskriver livet i en stad som klarat omställningen till en hållbar tillvaro. Jag kollade vad den sa om skidresor och den hävdade bland annat att flygtransporterna måste ner till den nivå vi hade på 90-talet. Det blev startskottet, berättar Carl.

Idag guidar Carl Lundberg till toppturer med hållbara metoder i de svenska och norska fjällen – utan att kompromissa med kvalitén.

Norgeåket – Storsylen, Jämtland

700 höjdmeter
Ihållande åkning från början till slut men kräver rätt förhållanden och att snön sitter.

Sarektjåkkå, Sarek, Norrbotten

500 höjdmeter
Stegjärn ner en bit från toppen sen ihållande åkning i öppna rännor ner till Alep Sarekjiegna-glaciären, storslaget.

Giebmebákti – Kebnekaise, Norrbotten

800 höjdmeter
Start från nordkammen och ihållande, alpin åkning ner i höjd med Firnpasset, sen cruising ner till Guobirjávrrit.

Urdshovd till Kårdal – Vatnahalsen, Norge

900 höjdmeter
Med rätt snöförhållande innehåller detta allt från öppen åkning på kalfjället, brantare hang och fjällbjörkskog.

Nonstinden – Böstölen, Romsdal, Norge

1 100 höjdmeter
Klassiker med stora öppna ytor.

Skitouring Scandinavia

Skitouring Scandinavia drivs av Carl Lundberg med fokus på hållbarhet och som namnet antyder går resorna till Sverige och Norge. Transport sker huvudsakligen med tåg i kombination med kollektiva färdmedel.  Fjällhotellet i Vatnahalsen har kommit att bli en favoritdestination tillsammans med boende på hytta i Romsdalen.

www.skitouringscandinavia.com


Text: Linus Meyer • 2025-04-11

NorgeResguideSverigeNorgeSkidorterSverigeTopptur

Fjolårets NM-vinnare Lovisa Rosengren, en starkt lysande stjärna på den svenska friåkningsscnen. Foto: SBMC/Lucas Lindfors

Friåkning

Freeride blir OS-gren – gör debut i Alpes 2030

Historia har skrivits. Freeride är officiellt en OS-gren, från och med vinter-OS i franska Alperna 2030.

Text: Anton Furuland • 2026-07-18 • Uppdaterad 2026-07-25

Lindvallens nya breda backe, om AI får bestämma.

Sverige

Skistar bygger Sveriges bredaste backe

Skistar meddelar att man satsar 40 miljoner kronor på utvecklingen i Sälen. Bland annat ska man bygga Sveriges bredaste skidbacke.

Text: Anton Furuland • 2026-07-03 • Uppdaterad 2026-07-03

David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.

Österrike

Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla

Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.

Text: George Koch Foto: Martin Söderqvist • 2026-06-25 • Uppdaterad 2026-06-25

Från Dmitry Surnin och Wongi Kims film Carving Lines. Den kommer vara en del av Banffs blåa program till hösten.

Film

Banff utökar sin turné – Linköping och Jönköping nya stopp

Banff Mountain Film Festival växer stadigt i Sverige. Efter flera år med fulla salonger utökas turnéplanen denna höst med nya stopp i Linköping och Jönköping.

Text: Anton Furuland • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson

Event

Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden

Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.

Text: Åka Skidor • 2026-06-16 • Uppdaterad 2026-06-16

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen