Foto: Morzine

Frankrike

Morzine – bästa läget i Portes du Soleil

Morzine har det bästa läget i Portes du Soleil och bjuder på ändlös skidåkning i alla väderstreck ihop med kulinarisk perfektion.

Text: Åka Skidor • 2023-02-04 • Uppdaterad 2023-02-04

Bönderna i byn kanske ångrar att de 1963 sålde marken på ett närliggande berg med förklaringen ça ne vaux rien – det är inte värt någonting. Platsen fick namnet Avoriaz. Ja, ni förstår… Det var inget smart beslut.

Foto: Morzine

Morzine har det bästa läget i ett av planetens största skidområden, Portes du Soleil som består av totalt 12 skidorter. Här finns mer piståkning än du hinner med på en vecka. I alla väderstreck. Kryddat med mängder av besöksvärda krogar. 

Okända pärlor: Morzine, Frankrike
Foto: Morzine

Morzine | Frankrike

Tips 

Vill du spåra lössnö kan jag diskret tipsa om L-dalen med L-skogen som har mer skogsåkning än de flesta skidorter av rang. Dalen heter egentligen Chésery men det är ingen som vet. Starta var du vill mellan toppen på sittliften Foilleuse och Pointe de L’Au och kör mot nordväst. Hur du än åker kommer du ner på en blå pist som tar dig tillbaka till Morgins på schweiziska sidan av Portes du Soleils enorma liftsystem.

Passar 

Entusiaster som vill åka mycket skidor och äta gott.

Läge 

Transfer från närmaste tågstation Cluses eller Thonon-les-Bains 30 kilometer bort. Genève är närmaste flygplats.

Åkhöjd

1 000 – 2 466 meter över havet

Åkning 

46 liftar, 66 pister varav 9 svarta, 28 röda, 24 blå och 5 gröna

Info

morzine-avoriaz.com


Text: Åka Skidor • 2023-02-04

FrankrikeOkända PärlorAvoriazFrankrikeMorzineOkända pärlorPortes du Soleil

Lätta steg för Åka Skidors testpatrull. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Nordica Unlimited 94

Vi testar Nordicas lite bortglömda serie med lättare skidor som heter Unlimited, där 94 mm är mittenmodellen.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Åka Skidors toppturstest ägde rum på bland annat Skarvarna, Funsäfjällen. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Salomon QST ECHO 106

Otroligt allround skida för topptur och offpist. Så lyder omdömet när Åka Skidors testpatrull utvärderar Salomons populära Qst Echo.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Foto: Nidwalden canton police

Schweiz

Gondol i Engelberg kraschade – en död

Under onsdagen omkom en person i Engelberg är en gondol lossnade från liftsystemet och störtade mot marken.

Text: Anton Furuland • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-18

Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.

Alperna

Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna

Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.

Text: Henrik Hultberg • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren

Alpint

Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”

Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.

Text: Niclas Sjögren • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen