5fd940a16a54e
Olle Rimfors – uppfann den svenska utförsåkningen
Pionjären som blev Sveriges förste professionella skidlärare.
Våren 1934 anlände den 38-årige gymnastik-direktören och skidläraren Olle Rimfors till St Anton med ett par långa träskidor och drömmar om branta åk. Med sig hade han den yngre kamraten Sigge Bergman, samt Ivar Holmqvist från Skidfrämjandet (i dag Friluftsfrämjandet).
Olle Rimfors var också officer och ansvarig för att träna fjälljägarna i skidteknik. Svenska armén ville nu se om österrikarnas alpina åk-ning var något svenska soldater borde lära sig. Sverige var en ledande nation inom längdåkning, medan slalom var en nymodighet. Den första slalomtävlingen hade gått av stapeln i Riksgränsen först 1929, svenskarna använde sig ännu av telemarkssvängarna.
Resan hade också ett mer personligt syfte, som skulle få betydligt större effekt än det militära.
Olle Rimfors och andra svenska åkare hade fascinerats av de fartfyllda så kallade bergsfilmerna från St Anton, med Hannes Schneider och Leni Riefenstahl i huvudrollerna.
Olle Rimfors
Född: 1896 i Viby, Örebro län (med efternamnet Andersson; Rimfors
tog han sig senare).
Död: 1994
Meriter: Importerade utförsåkningen till Sverige tillsammans med Sigge
Bergman. Startade Sveriges första skidskola i Riksgränsen, höll föredrag
samt gav ut den klassiska boken På skidor i Alperna. (Olle Rimfors
barnbarnsbarn Fabian Rimfors arbetar med att göra en nyutgåva inför
75-årsjubileumet 2009). Olle Rimfors var också aktiv som landslagledare,
sportchef, uppfinnare, debattör med mera inom skidåkning.
På plats i Österrike gick Olle Rimfors och hans kamrater en tvåveckorskurs i Hannes Schneiders skidskola, ställde upp i skidtävlingar och fortsatte sedan på egen hand i sex veckor. Resan mynnade ut i boken På skidor i Alperna. I inledningen skriver författarna att de tar sig friheten att introducera några nya skidtermer till svenskan, bland annat störtlopp och utförsåkning, ”med tanke på kommande svensk undervisning i alpina skidfinesser”.
Alpresan kan ses som det svenska startskottet på skidåkningen som den ser ut i dag. Olle Rimfors och Sigge Bergman blev utförsåkningens missionärer i Sverige. Boken blev en succé, de höll föredrag och vintern därpå startade Olle Rimfors Sveriges första skidskola i Riksgränsen. Samma vinter var han också huvudpersonen i ett svenskt försök till en bergsfilm: Igloo – en färdeberättelse från fjällen.
Filmens klimax är när Olle Rimfors på toppen av Norddalsfjället ska bjuda kompiserna på apelsiner. Istället ropar han ”Kom och ta dem!” och sticker iväg. Jakten som följer är svensk offpisthistoria. Gänget åker på långa, breda skidor och har fötterna brett isär. Tyvärr finns inte Olle Rimfors karaktäristiska framåtvolter med på filmen – de var något av hans kännetecken, cirka 70 år innan ”freeriders” som Seth Morrison och andra började volta framåt.

Decennierna som följde fortsatte Olle Rimfors sin mission på skidor. Den fasta punkten var i Ullån utanför Åre, där han hade köpt en tomt i skärningspunkten mellan Åreskutan och tre andra höga fjäll. (En bra dag hann han göra två toppturer vardera på de fyra fjällen.) Han arbetade som skidlärare och sportchef i Riksgränsen, Storlien och på andra fjällorter. Bland annat lärde han kung Carl Gustav att åka skidor som barn och ledde de svenska alpina landslagen vid os 1948 och 1952. Dessutom gjorde han många längre fjällturer, var chef för Jämtlands fjällräddning fram till 1965 och sov åtskilliga nätter i igloo varje vinter.
Många tillskriver Ingemar Stenmark och tv:n skidåkningens stora genombrott i Sverige. Men utan pionjärer som Olle Rimfors hade Ingemar Stenmark inte kunnat konkurrera med Alpländernas tävlingsåkare.
Olle Rimfors själv menade att Ingemar Stenmark och alla andra åkte för långsamt. Han ville nämligen utveckla en ny skidbindning, där hälen skulle kunna flexa lite. ”Då kan Stenmark bli 25 procent bättre”, slog Olle Rimfors fast när han i 85-årsåldern gav ut en ny bok, Avancerad nordisk skidteknik.
När man sett filmen Igloo – en färdeberättelse från fjällen låter det faktiskt inte helt orimligt.
Skandinaverna som tog skidåkningen till Australien
Tidernas 25 största utförsåkare!
Pionjärerna – 6 extremskidåkare du bör känna till
Text: Gabriel Arthur • 2016-04-18
Artiklar • Olle Rimfors • Skidlegender • Video
2026 års vinnare av Freeride World Tour. Från vänster: Victor De Le Rue, Lou Barin, Mia Jones och Ben Richards. Foto: FWT / Sui Lloye
De vann Freeride World Tour 2026 – återupplev magin från Verbier
Ännu en säsong av Freeride World Tour är i hamn. Stort grattis säger vi till vinnarna Victor De Le Rue, Lou Barin, Mia Jones och Ben Richards.
Mest lästa
- Nu ska FWT 2026 avgöras – live från Bec Des Rosses
- De vann Freeride World Tour 2026 – återupplev magin från Verbier
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Sista svängen på Sonfjället
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Romsdalen – brant så in i Norden
- Schnalstal – glaciärskidåkning och historia i hjärtat av Sydtyrolen
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
Från fjolårets finaltävling i Verbier. Foto: D Daher/FWT
Nu ska FWT 2026 avgöras – live från Bec Des Rosses
Äntligen är det dags för Freeride World Tour 2026 att kora årets segrar. Här hittar du sändningen från Verbier.
Kraftigt vinterregn tränger ner i snötäcket, ökar belastningen i svaga lager och minskar friktionen mot marken, vilket är en av de mest destabiliserande faktorerna i fjällmiljö. Foto: Getty
Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
Åka Skidors lavinexpert går igenom blötsnön och dess egenskaper när det gäller lavinfara.
Vårvinter i sinnet och säsongens sista svängar i sikte. Caroline Nyiri och Joakim Danielsson Wadberg på väg in i en av Europas äldsta nationalparker.
Sista svängen på Sonfjället
Vårvintern är toppturernas högtid. Men skidlyckan kan förgås på ett ögonblick – mitt framför spetsarna. Vi pjäxvandrar in i Sonfjällets nationalpark, på jakt efter säsongens sista svängar.
Snälltåget här i Åre. Nästa säsong också i Sälen. Foto: Darren Hamlin/Snälltåget
Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
Vintersäsongen 2026/27 introducerar Skistar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen. Med start den 19 december 2026 kan man åka direkttåg till Mora med anslutande busstransfer till Skistars destinationer i Sälenområdet.