Gammal vanlig hederlig liftåkning välkomnas varmt. Foto: Titlis.ch

Schweiz

Schweiz släpper på covidrestriktionerna

Välkommen den schweiziska skidsäsongen – på riktigt. Från och med idag 17 februari lättar man på nästan alla restriktioner i landet.

Text: Anton Furuland • 2022-02-17 • Uppdaterad 2022-02-18

Från och med idag 17 februari släpper man på majoriteten av covidrestriktionerna i Schweiz och det börjar öppna upp sig för en lite mer normal vinter.

I praktiken innebär det att maskplikten inomhus tagits bort med undantag från kollektivtrafiken och på sjukhus och vårdhem. Kravet på covidpass har tagits bort vid besök på restauranger, kulturella institutioner och andra publika event.

Vi föreställer oss att det är rätt skön och go stämning i Zermatt idag.

Dessutom har man tagit bort alla covid-relaterade inreseregler till Schweiz om man reser från EU/EFTA/Schengen. Därmed behöver man inte längre fylla i inreseformuläret ”Passenger locator (entry) form” eller uppvisa bevis för vaccination, negativt covid-test eller tillfrisknandeintyg för inresa till Schweiz.

Återstår gör dock maskkrav i kollektivtrafiken samt på vård- och sjukhusanläggningar. Om den pandemiska situationen fortsätter gå åt rätt håll kan även det upphöra, då 1 april.


Text: Anton Furuland • 2022-02-17

NyheterAlpernaCoronaCovid-19Schweiz

Lätta steg för Åka Skidors testpatrull. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Nordica Unlimited 94

Vi testar Nordicas lite bortglömda serie med lättare skidor som heter Unlimited, där 94 mm är mittenmodellen.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Åka Skidors toppturstest ägde rum på bland annat Skarvarna, Funsäfjällen. Foto: Viktor Näslund

Topptur

Skidtest: Salomon QST ECHO 106

Otroligt allround skida för topptur och offpist. Så lyder omdömet när Åka Skidors testpatrull utvärderar Salomons populära Qst Echo.

Text: Gustav Corin Foto: Viktor Näslund • 2026-03-19 • Uppdaterad 2026-03-19

Foto: Nidwalden canton police

Schweiz

Gondol i Engelberg kraschade – en död

Under onsdagen omkom en person i Engelberg är en gondol lossnade från liftsystemet och störtade mot marken.

Text: Anton Furuland • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-18

Obergurgl i Ötztal. Prickar man sol efter snöfall så finns här tillräckligt med ytor för evigt liv i puderhimlen.

Alperna

Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna

Vi frågade en av våra mest beresta medarbetare, Henrik Hultberg, om hans mindre omtalade favoriter i Alperna.

Text: Henrik Hultberg • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Ingemar & två ikoniska skidor. Den högra vann han sin första VC-seger (slalom) på. Skidan till vänster är från OS-guldet (storslalom) i Lake Placid 1980. Foto: Joel Sjögren

Alpint

Ingemar Stenmark: ”Kanske hade jag mest tur av alla”

Vi träffar Sveriges absolut främsta skidåkare genom alla tider för en lång intervju.

Text: Niclas Sjögren • 2026-03-18 • Uppdaterad 2026-03-19

Copyright © 2025 Åka Skidor

Denna sajt drivs av Story House Egmont AB. Story House Egmont publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Story House Egmont är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.storyhouseegmont.se.

Story House Egmont AB, Karlavägen 96, 115 26 Stockholm, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556046-9206

Rulla till toppen