Olycksplatsen Canale Degli Spagnoli, inritat på Fatmap.
Två svenskor döda efter lavin i Courmayeur
Laviner i Alperna fortsätter skörda dödsoffer och i italienska Courmayeur har två svenska kvinnor i 25-årsåldern omkommit.
Runt 13-tiden i söndags gick en lavin i Courmayeur som drog med två svenska kvinnor i 25-års åldern.
Två killar, även de svenska, fanns med i sällskapet men klarade sig från att dras med av lavinen och kunde därmed larma.
Infon i italiensk media går sedan isär lite, om det är killarna själva som larmat direkt till räddningstjänsten eller om de har kontaktat närstående i Sverige som i sin tur slagit larm. Troligtvis den senare.
Oavsett vilka som ringt det första larmsamtalet ska personen/personerna enligt uppgifter till Åka Skidor inte vetat exakt var gruppen befunnit sig eller vad själva åket eller området heter.
Något som ledde till missförstånd och en ganska stor tidsfördröjning innan räddningsmanskapet nådde fram.
Dessutom försvårades räddningsarbetet av väderläget och första timmarna kunde inte helikopter sättas in på grund av den dåliga sikten.
Enligt våra uppgifter fick därför räddningsmanskapet till att börja med gissa baserat på var gruppen startat, vilket var från toppen av Youla-liften.
Det vanligaste åket därifrån är colouiren Vesses och det ska vara där som räddningsteamet initialt sökt – både genom att ta sig ned på skidor från Youla-liften och sedan nedifrån och upp på stighudar.
Men detta ska alltså ha varit fel plats och den som svenskorna faktiskt åkt heter Canale Degli Spagnoli – en ravin bort skiers right från Vesses.
En av de två svenskorna ska ha lokaliserats tämligen omgående av sitt sällskap men trots upprepade återupplivningsförsök gick inte hennes liv att rädda.
Sökandet efter den andra kvinnan som ska ha släpas iväg minst ett par hundra meter, fick sedan avbrytas på grund av söndagens väderläge.
Under måndagsmorgonen återupptogs sökinsatsen och med bättre sikt och väder lyckades räddningsteamet lokalisera den andra kroppen.
Här nedan kan du se kortare film från räddningsarbetet och området för lavinen.
#Courmayeur, #valanga nel canalone della val Veny: uno sciatore morto e un disperso pic.twitter.com/hBuUMw9fby
— AGTW (@AGTW_it) March 19, 2023
Lavinen gick på cirka 2 300 meters höjd och ska sen enligt uppgift ha färdats cirka 600 meter innan det nådde dalbotten.
Canale Degli Spagnoli är samma ravin där fyra skidåkare dog i en lavin 2019 och ska under den här säsongen ha haft dåliga förhållanden.
Den är fortfarande tillåten att åka i men allt skiers right om Canale degli Spagnoli är förbjudet på grund av lavin- och fallrisk.
Lavinfaran i området graderades som 3 av 5 vid tidpunkten för olyckan.

Text: Anton Furuland • 2023-03-20
Nyheter • 2023 • Bergssäkerhet • Courmayeur • dödsfall • Italien • Lavin • Lavinprognos • Lavinsäkerhet
Från toppen av Bjørnskartindan bär det av ner mot Langsundet i resans sista åk. Svängar som sitter kvar långt efter att skidorna packats ner.
Topptur där bergen reser sig ur havet
Från Lofotens dramatiska fjäll via fjordar till Tromsøs vidder. Åka Skidor lägger ut med M/S Sjøveien på en resa längs den arktiska topptursleden, där fjorden är startfält och fjälltoppen är mållinje.
Mest lästa
- Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
- 1000-metersliften i Åre återuppstår till nästa säsong
- Så lagar och fixar du trasiga belag
- Skidtest: Tecnica Zero G 95
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Skidtest 2024/2025 – 68 skidor testade för vinterns bästa åkning
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
Från fjolårets test i Sölden. En novemberdag man man leva riktigt länge på. Foto: Niclas Karlsson
Läsarresa till Alperna – häng med Åka Skidor på skidtestarhelgen i Sölden
Bävar du redan inför höstmörkret? Åka Skidor har botemedlet. Under 5-8 november bjuder vi in till skidtestarhelg i Söldens snösäkra glaciärterräng, tillsammans med researrangören Nortlander.
Grattis Kläppen.
Kläppen utsedd till Årets Skidanläggning
Under SLAO-dagarna på Stöten i Sälen delades igår kväll årets SLAO-utmärkelser ut. Bland vinnarna finns Kläppen, som utsågs till Årets Skidanläggning och Duveds IF som fick utmärkelsen Årets Skidinspiratör.
1000-metersliften i Åre återuppstår till nästa säsong
En av de mest efterfrågade liftarna i Åre är på väg tillbaka. Skistar har nu beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften inför kommande vintersäsong.
Johan Jonsson reparerar hajbett i källaren i Engelberg. Foto: Oskar Enander
Så lagar och fixar du trasiga belag
Hål i belagen på skidorna kan inte bara innebära sämre glid, i värsta fall kan även stålkanten släppa. Hjälpen är som tur är inte långt borta.