5fd930e6cd78a
Reine Barkered 3:a i Andorra
Reine Barkered är en av Freeride World Tours mest stabila åkare. I Chamonix kom han på en andra plats och igår vid FWT:s andra tävling i Andorra knep han tredjeplatsen.
Freeride World Tour har haft otur med sina senaste tävlingar. När andra stoppet skulle köras i Fieberbrunn ställdes tävlingen in på grund av tunt snötäcke på sina håll. När tävlingarna istället skulle köras i Kappl drogs andra åkaren, Julien Lopez, med i en stor lavin som gick över halva tävlingsfacet och efter det ställde arrangörerna in.
Nu äntligen kunde Freeride World Tours andra stopp avgöras i Andorra igår. Bästa svensk blev Reine Barkered som kom på tredje plats. Wille Lindberg kom på 15e plats och bland damerna placerade sig Matilda Rapaport bäst, på 8e plats. Tätt följd av Lotten Rapp som kom 9a och Christine Hargin som slutade på 11e plats.
Här är Reines åk:
Eftersom skiddamerna hann köra sin andra FWT-tävling i Fieberbrunn var det dags för tredje och extra viktiga stoppet i Andorra. Det skulle nämligen avgöras vilka som kvalicifierar sig vidare till nästa tävling som hålls i Haines, Alaska, 14 mars. Tyvärr kom varken Matilda Rapaport eller Christine Hargin med till nästa stopp. Lotten Rapp tävlar i Haines och får representera Sverige ensam på damsidan.
De 7 damerna som är vidare till Haines:
1. Eva Walkner (AUT) 6900.00
2. Silvia Moser (ITA) 5230.00
3. Hazel Josie Birnbaum (USA) 5020.00
4. Lotten Rapp (SWE) 4930.00
5. Jaclyn Paaso (USA) 4545.00
6. Francesca Ace Pavillard-Cain (USA) 4500.00
7. Lorraine Huber (AUT) 4055.00
Här är fullständiga resultatlistor från gårdagens tävling i Vallnord Arcalis, Andorra.




Text: Redaktionen • 2015-02-14
• Christine Hargin • Freeride World Tour • Lotten Rapp • Matilda Rapaport • Reine Barkered • Wille Lindberg
2026 års vinnare av Freeride World Tour. Från vänster: Victor De Le Rue, Lou Barin, Mia Jones och Ben Richards. Foto: FWT / Sui Lloye
De vann Freeride World Tour 2026 – återupplev magin från Verbier
Ännu en säsong av Freeride World Tour är i hamn. Stort grattis säger vi till vinnarna Victor De Le Rue, Lou Barin, Mia Jones och Ben Richards.
Mest lästa
- Nu ska FWT 2026 avgöras – live från Bec Des Rosses
- De vann Freeride World Tour 2026 – återupplev magin från Verbier
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
- Sista svängen på Sonfjället
- Skidtest 2026: Skidor för hela berget
- Dolda favoriter: 7 underskattade skidorter i Alperna
- Romsdalen – brant så in i Norden
- Schnalstal – glaciärskidåkning och historia i hjärtat av Sydtyrolen
- Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
Från fjolårets finaltävling i Verbier. Foto: D Daher/FWT
Nu ska FWT 2026 avgöras – live från Bec Des Rosses
Äntligen är det dags för Freeride World Tour 2026 att kora årets segrar. Här hittar du sändningen från Verbier.
Kraftigt vinterregn tränger ner i snötäcket, ökar belastningen i svaga lager och minskar friktionen mot marken, vilket är en av de mest destabiliserande faktorerna i fjällmiljö. Foto: Getty
Laviner i verkligheten del 4: Varning för vår
Åka Skidors lavinexpert går igenom blötsnön och dess egenskaper när det gäller lavinfara.
Vårvinter i sinnet och säsongens sista svängar i sikte. Caroline Nyiri och Joakim Danielsson Wadberg på väg in i en av Europas äldsta nationalparker.
Sista svängen på Sonfjället
Vårvintern är toppturernas högtid. Men skidlyckan kan förgås på ett ögonblick – mitt framför spetsarna. Vi pjäxvandrar in i Sonfjällets nationalpark, på jakt efter säsongens sista svängar.
Snälltåget här i Åre. Nästa säsong också i Sälen. Foto: Darren Hamlin/Snälltåget
Skistar och Snälltåget lanserar tågresor till Sälenfjällen
Vintersäsongen 2026/27 introducerar Skistar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen. Med start den 19 december 2026 kan man åka direkttåg till Mora med anslutande busstransfer till Skistars destinationer i Sälenområdet.