Oscar Hübinette prickar in en fet jävla fullträff i Senja. Foto: Fredrik Schenholm
Norge – världens bästa topptursland
Vi snackar toppturer med assistans av Rikard Andreasson som ligger bakom den första helsvenska guideboken på temat norska toppturer, tillsammans med fotografen Fredrik Schenholm.
Toppturer i Norge heter din och Fredriks guidebok. Jag drar till med en galen gissning, den handlar om toppturande i Norge?
– Ja, din analys är korrekt… Boken handlar om toppturer i vårt västra grannland. På 368 sidor beskriver vi toppturer i 16 olika områden, från Lyngen i norr till Hemsedal i söder. Totalt 100 dagsturer och Høgruta i Jotunheimen.
Vi försöker att inte bara rada upp massa coola åk och toppar, utan ge något som passar alla färdighetsnivåer. Dessutom försöker vi förklara vart man ska åka beroende på vilken del av säsongen det är.
Vi har under de senaste 5-6 åren fyllt vår sajt Snösäker.se med alla turer vi gjort i Norge, så vi gillar verkligen det digitala. Men att bläddra i en fysisk bok är en helt annan sak än att scrolla, så därför blev vi sugna på att göra en bok.

Ni har båda gjort toppturer över hela världen men återvänder ständigt till Norge. Varför?
– Bra fallhöjder, mycket snö, fin skogsskidåkning och för att det är så lättillgängligt. Eftersom det bor mycket folk nära fjällen finns det vägar nästan överallt. Det gör det smidigt att nå utgångspunkten för många toppturer och samtidigt är det lätt att byta dal eller område om det skulle vara dåligt där du är.
En annan sak som är speciell med skidåkningen i Norge är att du kan få norrsken och havsutsikt. Sedan bor både jag och Fredrik i Göteborg, så det är lätt att resa upp till Norge över helgen för att tura. På våren funkar det faktiskt att vakna i sin säng hemma i stan på morgonen och stå på en 2000-meterstopp i Jotunheimen på kvällskvisten.
Boken bygger på äventyr gjorda under 20 års tid. Har du några speciella minnen som sticker ut?
– Jag har ganska få negativa minnen. Visst, vädret har varit dåligt ibland, men jag har aldrig varit med om någon olycka. Många bra minnen handlar om tillfällen när poletten trilllat ner för mig. Som när jag fattade vilka enorma möjligheter Loen Skylift vid Stryn ger, eller när jag klev upp på min första topp i Jotunheimen och insåg att mellan mig och horisonten låg toppturer som skulle räcka för resten av livet.

Hur är toppturskulturen i Norge idag jämfört med för 20 år och även jämfört med Sverige?
– I Norge träffar man fler locals. Det känns som att norrmän inte reser lika mycket som vi för att gå på topptur, utan de åker skidor i närheten av där de bor eller har sin hytta. Båda länderna har upplevt en liknande topptursboom de senaste åren. Men skidåkare är flockdjur och åker till ett fåtal fjäll i ett fåtal områden. Så tänker man lite utanför den berömda lådan kan man få berget för sig själv.
Läs mer om skidåkning i Norge:
• Jølster – Hokkaido på norska
• Klimatsmart topptur med tåg i Norge
• Unika toppturer på Lofoten
Ärligt talat… Finns det något som saknas i Norge kontra Sverige? Bortsett en godkänd matkultur då.
– Dryckeskultur, skulle jag nog säga. En bra kaffe i Norge är som en utspädd Löfbergs Lila mellanrost. Samma sak gäller deras öl. Många norska bryggerier skulle må bra av att repetera begrepp som beska, humle och fyllighet på sin nästa kickoff.
Gillar man liftburen skidåkning kan det vara begränsande att många mindre norska anläggningar bara har öppet på helger och lov. Svenska skidorter har generellt en högre servicenivå än norska och svenska pister är ofta mer välskötta än norska.
I Sverige maxar man verkligen det man har, men Norge är lite mer fat-and-happy.
Vilken var din första topptur i Norge och hur var den?
– Det var Gaustatoppen i Rjukan tillsammans med min kompis Skåne-Jonas i mitten av 90-talet. Vi var egentligen där för att klättra is, fira nyår och testa vintertältning. Men skidorna var med, så vi bestämde oss för att bestiga Gaustatoppen.
Vi gjorde de flesta misstag som går att göra den dagen, så vi kom inte hela vägen upp. På väg hem till tältet glömde sedan en frusen Jonas att ta av sig balaclavan när han gick in på macken i byn. Tjejen bakom kassan trodde att hon skulle bli rånad, men Jonas tolkade hennes intensiva blick som flört. Trots dessa fadäser slutade dagen ändå med flaggan i topp – vi hamnade på nyårsfest med klätterlegendaren Göran Kropp. Han sköt nyårsraketer som träffade kyrktornet i Rjukan och en snögubbe i magen.
Toppturer i Norge ges utav förlaget Calazo och kostar 349 kronor via calazo.se. Rikard och Fredriks digitala norgehistorier hittar du på snösäker.se

Text: Anton Furuland • 2023-03-22
Artiklar • Norge • Böcker • Calazo • Fredrik Schenholm • guide • Guidebok • Hemsedal • Intervju • Lyngen • Norge • Rikard Andreasson • Snösäker • Sverige • Topptur
Jakob Hansson Mathisen tar luft. Foto: Skidförbundet
Puckelpist får eget skidgymnasium i Vännäs
Det går bra för svensk puckelpiståkning. Inte bara kan vi glädja oss åt Nova Nilsson och Elis Moberg, som båda tog guld under junior-VM i Airolo, Schweiz i mars 2026, nu meddelar skidförbundet att det startas skidgymnasium med inriktning puckel i Vännäs utanför Umeå.
Mest lästa
- Säsongens första Åka Skidor är här!
- Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
- Tänndalen satsar inför vintern: två nya liftar, tre nya nedfarter & större park
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
- Åk skidor redan i höst – här byggs en park på sparad snö
- Bästa skidorterna i Schweiz 2026 – 8 tips från experten
- 6 effektiva försäsongsövningar för skidåkning – träna inför vintern 2026/2027
- Järvsöbacken bygger ut – två nya nedfarter & en snowpark
- Skidtest: Salomon QST ECHO 106
David Deliv njuter av Hochzeigers godisfabrik.
Hochzeiger – en gudabenånad skidhåla
Efter sju sorger, åtta bedrövelser och en ombokning av flyg hem som fick kreditkorten att glöda hittar Åka Skidors utsända äntligen lössnön. Häng med till Hochzeiger, en gudabenådad håla i Österrike.
Südtirol Skiarena
Südtirol Skiarena – samlar 18 skidområden
Till vintern blir det betydligt enklare att göra en skidroadtrip genom Sydtyrolen. Klassiska Ortler Skiarena växer, byter namn till Südtirol Skiarena och samlar 18 skidområden, två glaciärer och omkring 500 kilometer pist på ett och samma liftkort.
Nyheterna för Stöten 2026/2027.
Stöten växlar upp – investerar totalt 120 miljoner
Stöten i Sälen fortsätter att bygga ut anläggningen inför vintern 2026/27. Den största satsningen sker kring Skidtorget, där en ny sexstolslift, fler parkeringsplatser, ett rullband och ett nytt kafé ska stå klart till säsongsstarten.
Årgång 52 av Åka Skidor är officiellt inledd. Prenumeranter får magasinet idag fredag. Övriga får hålla ut till måndag då den når butik. Då är det bara att dra på löparpjucksen och skynda sig till närmaste tidningshylla. Åkare: Mike Douglas Foto: Mattias Fredriksson
Säsongens första Åka Skidor är här!
Här har du ett litet smakprov av som väntar i säsongens första nummer av Åka Skidor.