
Det finns inget som heter "för mycket lavinkunskap". Foto: Mattias Fredriksson/Fjällsäkerhetsrådet.
Fräscha upp dina lavinkunskaper i Stockholm
Varje tisdag under mars erbjuds lavinkurser i Stockholm. Passa på att fräscha upp dina kunskaper under ett kvällspass i Flottsbro.
Allt fler åker med modern lavinutrustning i ryggsäcken. Men handen på hjärtat, hur ofta tränar du på att använda den?
Den frågan ställde sig gänget bakom lavinkurs.com. Kanske speciellt för den som inte bor i fjällmiljö till vardags kan det vara svårt att hålla kunskaperna uppdaterade eller för den nyfikne nybörjaren att få lära sig mer.

Därför startade Sveriges Lavinutbildningar, med lavininstruktör Erik Ehrner i spetsen, ifjol ett nytt initiativ i huvudstaden – lavinkvällar i Flottsbro samtliga tisdagar i mars.
Uppläget är detsamma för i år. Under cirka två timmar får du tillsammans med Erik uppdatera dina lavinkunskaper och går ni igenom hur du bäst och snabbast använder din transceiver, sond och spade.
Det finns 10 platser per tillfälle, och det kostar 500 kronor för en gång. Mer om eventen och anmäler dig gör du HÄR.
Läs mer om lavinsäkerhet:
• Prylguide: 8 lavinprylar för säkrare skidåkning
• Lavinsäkerhet med Heitz och Anthamatten
• I fält med lavinpatrullen i Kittelfjäll
• Arc’teryx och Ortovox lanserar ny lavinairbag – Litric
• Nu är vinterns lavinprognoser igång
• Ledare: Använd din lavinkunskap!
• Prylguide: Marknadens 3 bästa transceivers
• Guide: Så kollar du din transceiver
• Prylguide: 7 lavinryggsäckar för offpiståkning
Text: Åka Skidor • 2022-03-07
Nyheter • Erik Ehrner • Flottsbro • Lavinkunskap • Lavinsäkerhet • Stockholm • Sveriges Lavinutbildningar