
Snöslunga, pickis och person ser riktigt små ut i sammanhanget. Foto: Fonna Glacier Ski Resort
Sommarskidåkningen är säkrad – 11 meter snö i Fonna
För dig som sitter hemma och har ångest över att denna säsong kom till ett abrupt slut så kan du nu andas ut: Folgefonna i Norge har börjat gräva fram vägen och liftarna och siktar på att öppna som vanligt i maj.
Det hör till vanligheten att norska Fonna Glacier Ski Resort behöver plocka fram de stora maskinerna för att gräva fram vägen upp till skidorten, och att det ibland behövs lite extra insatser för att få fram liftarna. Men i år är det extra mycket snö.
– I år er det et rekord år, det er en stund siden vi har hatt så mye snø. Vi har ca 10-11 meter med snø i bakken, berättar Michael Iversen från Fonna.

Om allt går som planerat och reserestriktioner i landet hinner blåsa över så öppnar Fonna för säsongen den 15 maj och håller därefter oftast öppet över sommaren så länge snöläget tillåter.

När den nya sommarsäsongen drar igång kommer även en ny servicebyggnad att invigas med restaurang och faciliteter samt en konferensanläggning.
– Vårt nye servicebygg skal være klart til 1 juni med ny restaurant og toalettfasiliteter. Skiutleien og konferanserommene vil være klare i løpet av juli.
Övervåningen av den nya byggnaden syns på bilden nedan.

Fonna Glacier Ski Resort
Vad sommarskidort på Folgefonna-glaciären i Norge
Var Hardanger, Norge
Höjd 1 200 till 1 470 meter över havet
Preliminärt öppningsdatum 15 maj

Här kan du åka skidor i sommar
Skidsnack v12 – blir påsk i fjällen inställt?
Världens 10 bästa sommarskidorter
Text: Gabriella Edebo • 2020-03-23
Artiklar • Folgefonna • Norge • Sommar • Sommarskidåkning